New Era
International Forum

About Forum
Program for participants and guests of The New Era Forum and The Golden Chariot Global Award Ceremony

Mumbai, India

4-8 December 2024

Cruise ship that will lay just outside “Gateway of India” or hotels

English

About the program
04 /12

Monday

UN’s International Day of Banks

Arrivals, accommodation check-ins, registration of guests and participants of the Forum.

18:00 — 21:00

Gala concert at the port area or a large concert venue in honor of the opening of The New Era World Forum.

05 /12

Tuesday

UN’s World Soil Day

10:00 — 13:00

Official opening of The New Era World Forum with various performances.

14:00 — 17:00

Conference “Banking and Finance today / Today’s reality.

14:00 — 17:00

Conference “Green Energy. Ecology. Agribusiness, agriculture – development prospects”

18:00 — 20:00

Youth section and Summer school “Eurasian Palette”.

06 /12

Friday

10:00 — 13:00

Conference "Culture is the basis for the development of humanity and business of the future".

10:00 — 13:00

Conference “Beauty Save the World” (Beauty Industry).

14:00 — 17:00

Conference “Agribusiness and Agriculture”.

14:00 — 17:00

Conference "Science, Education and Technology in a multipolar world".

07 /12

Saturday

International Civil Aviation Day

10:00 — 13:00

Conference "Transport".

10:00 — 13:00

Conference “Medicine and Health”.

14:00 — 17:00

Conference "Industry. New trends and technologies in the modern world".

14:00 — 17:00

Conference “Energy Security in the modern world”.

19:00 — 22:00

Award ceremony Golden Chariot World Prize - festive banquet and concert.

08 /12

Sunday

11:00 — 16:00

“Communication & IT”.

11:00 — 16:00

Security, safety and corruption in the modern world + Humans Rights + Genocide remembrance.

18:00 — 21:00

Closing ceremony of the First international forum “The New Era Forum: New Time – New People".

Speakers and participants

Hanan Wagdi

Chairman of the Organizing Committee Golden Global Chariot Award

Mohammad Suleiman Karimzada

Representative of the Organizing Committee in Afganistan

María José Paredes

Director of Economic Policies and Strategies, International Relations Observatory — Fundación Vitoria

Mag. Patrick Eiler

Owner of Consulting Company Mag. Eiler & Partner OG

Vadim Kosenko

Singer, soloist of the legendary group "Pesniary", Winner of international competitions

Carla Guindani

CEO of Raizes do Campo

Ricardo Corrêa da Siva

Expert in the field of Urban planning, developer of unique projects, Winner of international awards

Danilo Martins de Castro Chaib

Representative of the Organizing Committee in Brazil

Ivan Petrov

FIATA Vice President

Mohamed Bachir Ladan

Representative of the Organizing Committee in Cameroon

Jiang Yanbin

Representative of the Organizing Committee in China

Ahoua Don Mello

Expert in major project development

Mao Otayeck

Singer

Omar Godinez Lanso

Conceptual artist, postmodernist, painter, cartoonist

Vanessa Nataly López Tena

Political communication assistant As. Patricia Núñez

Jean-Pierre Loubinoux

Honorary Director General of UIC

Merab Oboladze

People's leader

Jachvliani Paata

Representative of the Organizing Committee in Georgia

Sebastian Belz

Secretary General of the European Platform of Transport Sciences – EPTS

Irina Kamyshko

Pediatrician, Executive Director of Stormoff NRW GmbH & Dixion Vertrieb GmbH

Laura Furmanova

Singer

Panayotis Xanthopoulos

Doctor, Chairman of the All-Greek Association of University Graduates, Vice Mayor of Aia Varvara

Carina Varela

CEO Ava Groupe

Gaurav Uppal

Managing Director, Chief Executive Officer of GSI Logistics Pvt Ltd

Dr. Manoj Kumar Gupta

General Physician, Oncologist, Surgeon

Sanjay Kapoor

Producer

Nirdoshi Rajender Kumar

Representative of the Organizing Committee in India

Dharmesh Gohil

Founder & CEO at ARKidzoo Pvt. Ltd.

Gavriel Fernaldy

Founder and Head of Koper Radio

Saidzhon Toshmatov

Representative of the Organizing Committee in Iran

Pietro Figura

Expert in the field of language mediation & intercultural communication

Pr. Abilzhan Husainov

Doctor of Biological Sciences

Babur Tolbaev

Managing Partner MBulak Microfinance Holding, President of Kyrgyz Chess Union

Nadezhda Khan

Head of the UNESCO Department for the Study of World Cultures and Religions

Tokon Ojukeeva

Doctor of Historical Sciences, Professor

Valentins Danilenko

Honored artist

Viktorija Markova

Representative of the Organizing Committee in Latvia

Mamadou Diarra

General Director of Sadio Baba Invest, BTP

Diana Carolina Rodriguez Torres

Expert in the field of Construction

Bayaraa Khaliun

Financial Director of “International Investment Development Corporation”

Majig Galya

Representative of the Organizing Committee in Mongolia

Joshua Orabiyi

Representative of the Organizing Committee in Nigeria

Paul Isidoro Rivera Jaramillo

Head of Communications UNMSM – San Marcos University

Miroslav Antanovich

Chairman of the OSJD Committee

Aleksander Prokopiuk

Rector of the Bialystok School of Economics

Gennady Bessonov

Secretary General of the CCTT

Albert Zhukov

Representative of the Organizing Committee in Russia

Tatiana Chiryatyeva

MD, Head of the Department of Human Anatomy

Larisa Zelentsova

BRICS Alliance President

Barthelemy Toye Dias

Mayor of the City of Dakar

Amadou Mansour Faye

Minister of Infrastructure, Land Transport and Opening up of Senegal and Mayor of the city of Saint Louis

Mr. Aly Lô

President of Elan of Former Mayors of the ELAN/MP Presidential Movement (Benno Bokk Yaakar)

El Hadji Mamadou Diao

General manager of the deposit box and Consignations (CDC) and Mayor of the region of Kolda

Oumar Ba

Mayor of Ndiob, President of the Association of Mayors of Senegal

Serigne Abdou Mbacke Ndao

Member of Parliament

Saliou Sampil

Representative of the Organizing Committee in Senegal

Radanovic Nikola

Editor-in-chief and responsible person in the publishing house “Emblems plus”

Dr. Musawenkosi Mdluli

Representative of the Organizing Committee in South Africa

Joan Amorós

President Ferrmed

Gary Selan

Representative of the Organizing Committee in Sweden

Roger Blumenthal

Director of Life Dynamic International, Chairman of the board of directors of the Collège Romand de formation, Lecturer at the Haute Ecole Spécialisée, Lecturer in the sports department at the University of Lausanne

Gasmi Jamel

Representative of the Organizing Committee in Tunisia

Ayhan Kara

Businessman and politician

Samvel Mkrtchian

Director of «Organic Chlorella Plus» LLC

Andrii Dzhazovskyi

Representative of the Organizing Committee in Ukraine

Alex Zaguskin

AZ Enterprise L.L.C., Managing Director

Sevara Rustamova

PhD Student Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Karakalpak Branch, Karakalpak Research Institute of Natural Sciences

Mekhritdin Mardiev

Three-time world champion in MMA fights, coach

Shoislam Talibzhanov

Representative of the Organizing Committee in Uzbekistan

Dr.h.c. Fouad Al-Ghaffari

Representative of the Organizing Committee in Yemen

Admission to all events of the New Era Forum ONLY by accreditation and Invitation cards of the Organizing Committee of the Golden Chariot Award!

See you in Mumbai!